Muzyka z filmu "Misja" - 25 XI 2016 r.

Muzyka z filmu Misja

Dnia 25 listopada 2016 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się otwarty wykład o. prof. dra hab. Piotra Nawrota SVD pt. Muzyka z filmu Misja, a autentyczna muzyka Indian Guarani, Chiquitos i Moxos. Czy Ennio Morricone się mylił?

W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób, w tym grupa członków Naukowego Koła Misjologów oraz Naukowego Koła Religiologów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przed rozpoczęciem wykładu można było obejrzeć wystawę  zatytułowaną Redukcje jezuickie w Boliwii: społeczność, architektura, muzyka.

Słowo powitania skierował do prelegenta oraz uczestników Dziekan Wydziału Teologicznego UAM, ks. prof. dr hab. Paweł Wygralak UAM, który przedstawił sylwetkę prelegenta, jego działalność misyjną oraz osiągnięcia naukowe.

Przez dwie i pół godziny uczestniczy z zainteresowaniem słuchali wykładu o. Piotra Nawrota, który na podstawie filmu Misja oraz autentycznej muzyki z byłych misji jezuickich wśród Indian w Ameryce Południowej.  Partytury  autentycznej muzyki zostały znalezione pięć lat po premierze filmu Misja, co spowodowało, że badacze i naukowcy związani ze światem muzyki, muzykologii i antropologii ‘zamarli z wrażenia’. Prelegent zaś starał się odpowiedzieć na pytanie, na ile narracja wyżej wspomnianego filmu jest prawdziwa, a ile jest w niej fikcji? Odpowiedzi na to pytanie udzielił w oparciu o swoje badania w archiwach oraz długoletnią refleksję badawczą.