Wystawa "Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach" - listopad 2016 r.

Naukowe Koło Misjologów oraz Katedra Misjologii zaprasza w dniach 5-19 listopada 2016 r. na wystawę "Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach", w holu przed aulą Jana Pawła II (Dewajtis 5, Warszawa). Organizatorem wystawy jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapomniana Afryka na starych pocztówkach, to Afryka widziana oczyma fotografów końca XIX i początków XX w. Afryka widziana przez obiektyw aparatu. To ludzie, ich spojrzenia i codzienne sytuacje uchwycone na stałe w kadrach. Zapomniana Afryka, to świat, który nas urzeka swym pięknem i prostotą. Świat, który skłania do refleksji nad przeszłością i nad przemijalnością.

Stare pocztówki opowiadają niekończącą się historię o kulturach i obyczajach ludów Afryki. Obok walorów estetycznych posiadają one również istotną wartość poznawczą. Pozwalają doświadczyć spotkania z drugim człowiekiem i otaczającym go światem, którego już nie ma.

Ideą przewodnią tego przedsięwzięcia jest ukazanie starych fotografii, które pojawiły się w formie kartek pocztowych. Wystawa wprowadza w świat Afryki, przedstawiając wybrane ludy nilockie z Sudanu Południowego oraz Kuszytów z północno-wschodniego Sudanu. Na wystawie zaprezentowano część bogatej kolekcji kartek pocztowych wybitnego etnologa i afrykanisty, znawcy koczowniczych ludów Sahary i Sudanu dra Adama Rybińskiego. Teksty: Jarosław Różański i Maciej Ząbek.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016
Informacja o ciasteczkach