24 marca 2017 r. - Godzina Miłosierdzia z Misjonarzami Męczennikami

Godzina Miłosierdzia z Misjonarzami Męczennikami

Św. Jan Paweł II w encyklice Veritatis splendor pisał W męczeństwie, jako potwierdzeniu nienaruszalności porządku moralnego, jaśnieje świętość prawa Bożego, a zarazem nietykalność osobowej godności człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga” (VS 92). Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową. Są dokonywane masowe morderstwa, ale również pojedyncze skrupulatnie zaplanowane ataki na tych, którzy głoszą miłość Chrystusa. W samym XX wieku zostało zamordowanych więcej chrześcijan, niż w pierwszych wiekach po Chrystusie.

24 marca będziemy już po raz kolejny przeżywać Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Obchodzony jest on w rocznicę zamachu na abpa Oscara Romero, zamordowanego 24 marca 1980 r. w Salwadorze podczas sprawowania Eucharystii. Pierwszy raz wspomnienie Misjonarzy Męczenników było obchodzone w 1993 r. z inicjatywy Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech.

Inicjatywa obchodów Dnia Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy Męczenników została podjęta w wielu krajach na całym świecie w tym również i w Polsce. Św. Jan Paweł II pisał Męczeństwo – to dowód konsekwentnej wierności Chrystusowi, szczytowy wyraz oblubieńczej miłości Kościoła dla swego Zbawiciela - jest zarazem najwyższym potwierdzeniem i manifestacją naszej ludzkiej godności” (VS 91).

W tym roku w wydarzeniu Godzina Miłosierdzia z Misjonarzami Męczennikami, które odbędzie się w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu 68 w Warszawie, chcemy modlić się za wszystkich, którzy oddali życie za Chrystusa, którzy zginęli na placówkach misyjnych.

Pośród wielu misjonarzy męczenników chcemy w sposób szczególny wspomnieć czternaście postaci, które bliżej przedstawimy przy czternasty stacjach Drogi Krzyżowej która  zostanie odprawiona po mszy św. o 15.00.

Czternastu misjonarzy męczenników:

1.      Bł. Abp Oscar Romero –salwadorski duchowny katolicki, arcybiskup San Salwadoru zastrzelony 24 marca 1980 w San Salvadorze. Został zastrzelony podczas celebrowania mszy w szpitalnej kaplicy.

2.      Bł. O. Zbigniew Strzałkowski – zamordowany 9 sierpnia 1991 roku w Peru. Zginął z rąk skrajnie lewicowego ugrupowania terrorystycznego „Świetlisty Szlak”. Napastnicy zaatakowali klasztor, związali kapłanów i wywieźli samochodami za wioskę, gdzie zabili ich strzałami w tył głowy.

3.      Bł. Michał Tomaszek – zamordowany 9 sierpnia 1991 roku w Peru. Zginął z rąk skrajnie lewicowego ugrupowania terrorystycznego „Świetlisty Szlak”. Napastnicy zaatakowali klasztor, związali kapłanów i wywieźli samochodami za wioskę, gdzie zabili ich strzałami w tył głowy.

4.      Bł. Ks. Alessandro Dordi ­– włoski duchowny, zamordowany 9 sierpnia 1991 roku w Peru. Został zamordowany przez lewicowe ugrupowanie terrorystyczne „Świetlisty Szlak”, gdy wracał wieczorem po odprawieniu Mszy świętej w oddalonej kaplicy.

5.      Kl. Robert Gucwa – zamordowany podczas napadu rabunkowego 15 listopada 1994 roku w Republice Środkowoafrykańskiej ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.

6.      Ks. Jan Czuba – zastrzelony 27 października 1998 roku w Republice Konga, kapłana diecezji tarnowskiej

7.      O. Henryk Dejneka OMI – zastrzelony 17 maja 2001 roku w Kamerunie przed domem misyjnym w Karna, ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej. Wystrzelono w jego kierunku aż 10 pocisków.

8.      S. Czesława Lorek – śmiertelnie pobita 11 maja 2003 roku w Demokratycznej Republice Konga ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa Sacré Coeur. Zmarła 10 dni później w wyniku wielu obrażeń.

9.      O. Mirosław Karczewski – zamordowany 6 grudnia 2010 roku w Ekwadorze. Na jego ciele były liczne rany cięte.

10.   Ks. Marek Rybiński SDB – zamordowany 18 lutego 2011 roku w Tunezji. zginął przez podcięcie gardła. Wcześniej otrzymał list z pogróżkami oraz żądaniem pieniędzy.

11.   S. Veronika Terezia Rackova SSpS – słowacka zakonnica, zastrzelona 16 maja 2016 w Sudanie Południowym. Została postrzelona przez siły bezpieczeństwa, kiedy w nocy wracała karetką pogotowia ze szpitala w innym mieście, dokąd odwiozła chorego pacjenta. Ciężko ranna zakonnica przeszła szereg operacji najpierw w Sudanie, a potem w Kenii, nie zdołano jej jednak uratować.

12.   Shahbaz Bhatti – pakistański polityk, jako katolik był zdecydowanym przeciwnikiem ustawy o bluźnierstwie i jako jedyny chrześcijanin zasiadał w rządzie Pakistanu. Zginął w wyniku zamachu 2 marca 2011. W 2016 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

13.   Ghasibe Kayrouz – zastrzelony 22 grudnia 1975r. w Libanie. Pomówiony o udział w wojnie domowej. W testamencie napisał: Przebaczcie tym, którzy mnie zabili.

14.   Helena Kmieć – zamordowana 24 stycznia 2017 w Boliwii. Podczas napadu na ochronę w której przebywała napastnik ugodził wielokrotnie Helenę nożem. Pomimo prób ratowania życia, zmarła. Była wolontariuszką misyjną z Wolontariatu Misyjnego Salvator.

Zapraszamy do uczestnictwa w Eucharystii i do przeżycia Męki Pana Jezusa z Misjonarzami Męczennikami.

Ks. Kamil Leszczyński SDS 

Misjologia UKSW

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016
Informacja o ciasteczkach